Kardiyak Elektrofizyoloji

Kalp ritim bozuklukları ve hastalıklarının kesin tanısı için kullanılan en önemli test elektrofizyolojik çalışmadır. Elektrofizyolojik çalışmadır (EFÇ/EPS) kalpteki anormal ritmin nedenini bulmak için işlemde kasık ya da köprücük altı toplardamarına yerleştirilen bir kılıf içerisinden elektrod kateter adı verilen özel kablolar geçirilerek kalbe ilerletilir.

Kalp içine gönderilen bu kateterler ile kalbin içinden değişik bölgelerden doğrudan kaydedilen elektrik sinyalleri gelişmiş bilgisayarlar aracılığı ile değerlendirilir. EFÇ’da ayrıca kalp içinden uyarılar verilerek kalbin elektrik sisteminde sorun olup olmadığı incelenir.

Aritmiye yol açan açan sorunlu bölgeler tespit edilir. Tanısal amaçlı EFÇ yaklaşık 25-30 dakika sürmektedir. İşlem sonrasında eğer hastada sadece tanısal test yapıldı ise k kateter kılıfları çekilir. Bu bölgeye 2-4 saat sıkı bandaj ve ağırlık uygulandıktan sonra hastalar ayağa kalkabilir. EFÇ yapılan hasta aynı gün veya ertesi gün taburcu olabilir.

Hizmetlerimiz

Uzm. Dr. Selma Akdeniz Oskay, Medicana International İzmir Hastanesi'nde Kardiyoloji uzmanı olarak mesleki çalışmalarına devam etmektedir.