Uzm. Dr. Selma Akdeniz Oskay Kimdir?

1981 yılında Kırşehir’de doğdum. Orta öğretim ilk kısmını Kırşehir H.F.E Anadolu Lisesi’ni 5.0 ortalama ile bitirip Özel Kırşehir Koleji lise bölümünü burslu olarak okul ikincisi olarak tamamladım. Dokuz Eylül Tıp Fakültesi’nden 86.5 diploma puanı ile mezun olduktan sonra Tıpta Uzmanlık Sınavı’nda ikinci tercihim olan Dokuz Eylül üniversitesi Kardiyoloji Bölümü’ne ilk 100 içinde girmeye hak kazandım.

Tahmin ediyorum ki doğduğum apartmanın alt katlarında doktor muayehaneleri olması nedeniyle doktor olmaya çocuk yaşta karar vermişim. Tıp fakültesi ikinci sınfta kardiyolog dördüncü sınıfta ise elektrofizyolog kardiyolog yani aritmi uzmanı olmaya kesin karar vermiştim. Dördüncü sınıftan itibaren yaz tatili dönemlerinde bile üniversitenin koroner anjiyo salonunda elektrofizyoloji ve ablasyon işlemlerine gözlemci olarak katıldım. Kardiyoloji ihstisasım süresince kalp ritim bozuklukları ve tedavileri üzerine olan ilgim daha çok arttı. 2011 yılında Kardiyoloji eğitimimi tamamlayıp zorunlu hizmet için çektiğim kura sonucu Ağrı Merkez Devlet Hastanesi’ne atandım. Ağrı ‘da geçirdiğim 500 günlük süreçte çok iyi dostlar edindim. O günler ve oradaki çalışma deneyiminin bana çok değerli şeyler kattı. Ağrı ‘da çalıştığım dönemde de her fırsatta ( her izin döneminde ) soluğu Dokuz Eylül katater salonunda ablasyon işlemlerini izleyerek aldım.

Zorunlu hizmetimi bitirdikten sonra Özel Akut Kalp Damar Hastanesi’nde tam zamanlı kardiyoloji uzmanı olarak çalışmaya başladım. 2013 – 2018 yılları arasında yurtdışında özellikle Fransa , Hollanda , Almanya ve Belçika’da olmak üzere elektrofizyoloji – ablasyon , aritmi ve atriyal fibrilasyon tedavi yöntemleri , kalp pilleri , şok bazlı kalp pilleri ve kardiyak resenkronizasyon bazlı kalp pilleri takılması ve hasta izlem protokollerine dair birçok eğitim aldım. Bu anlanlarda klinik gözlemci olarak çalıştım ve gerekli sertifikasyon programlarımı tamamladım.

2021 yılından itibaren Özel Akut Kalp Damar Hastanesi’nden ayrılarak Özel Medicana International İzmir Hastane’si Kardiyoloji Bölümünde çalışmaya başladım. Özellikle klinik aritmi tedavisi ,kardiyak temel tanısal elektrofizyoloji , katater radyofrekans ablasyon , kalp pilleri implantasyonu , koroner anjiygrafi ve anjiyoplasti ( koroner balon stentleme ) işlemlerini yapmaktayım . 2022 yılında hastalarımdan gelen özellikle destek ürün kullanımı fitoterapiye yönelik soruları yanıtsız bırakmamak adına , klasik tıp eğitimime destek olması amacıyla ‘’Fonksiyonel Tıp Akademisi’nden ‘’ fonksiyonel tıp eğitimi almaya başladım.

İzmir Tabib Odası , Türk Kardiyoloji Derneği , Türk Kardiyoloji Derneği Aritmi Alt Grubu, Avrupa Kardiyoloji Ritim Grubu ve Avrupa Kardiyoloji Derneği, Kadın Hekimleri Derneği üyesiyim. İyi düzeyde İngilizce bilmekteyim . Psikiyatri ve psikolojiye , edebiyata, doğa yürüyüşlerine, yogaya, fotoğraf çekmeye ve bitkilerle ilgilenmeye merak duyuyorum. Yaşam felsefem kendimi gerçekleştirmek ve ölene kadar okumak yeni bilgiler edinmek. Bu konuda çocukluğumdan itibaren ailem çok destek oldu. Bütün sağlık emekçilerinin aileleri gibi onlar da çok cefa çekti. Hakları ödenmez.

Meslekteki düsturum ise Hipokrat ‘tan bu yana ‘’ Primum non nocere ‘’ yani ‘’önce zarar verme’’ ve Can Yücel ‘in de dediği gibi ‘Kalp zaten atıyor; maharet ritmi değiştirebilmekte’

Uzm. Dr. Selma Akdeniz Oskay, Medicana International İzmir Hastanesi'nde Kardiyoloji uzmanı olarak mesleki çalışmalarına devam etmektedir.