Kalp Pilleri

 

Kalbin ana enerji santrali yani sinir odağının yeteri hızda uyarı oluşturamaması veya iletim yolları üzerinde bir kesinti olması nedeniyle kalp atımlarının aşırı yavaşlaması halinde hastanın normal yaşamını sürdürebilmesi için gerekli kalp atış hızını sağlamak amacıyla kalıcı kalp pili takılır.

Kalıcı kalp pilleri yüksek teknoloji ürünleri olup kalbin çalışmasını izleyerek gereğinde devreye girerler. Bazı türlerinde hastanın kalp hızının artması gerektiğinde buna hızlanarak yanıt verirler. Böylece hastanın kalp hızı yavaşlamasından dolayı bayılma, fenalık, baş dönmesi, nefes darlığı gibi yakınmaları önleneceği gibi hastanın yaşam kalitesi de artar.

Yaşamsal önemi olabilecek kalıcı kalp pili uygulaması gereken hastalarda bu tedavinin yerine geçebilecek bir tedavi yöntemi yoktur. Ortalama 5-6 yıl sonra pil ömrü tükendiğinde pilin sadece bataryası değiştirilecek, pilin kalbe ulaşan kablo sisteminde bir sorun gelişmemişse dokunulmayacaktır. Pil takıldıktan sonra belli aralarla hekiminiz ve teknik ekip tarafından tarafından kalp pili kontrolü gerekecektir.

Hizmetlerimiz

Uzm. Dr. Selma Akdeniz Oskay, Medicana International İzmir Hastanesi'nde Kardiyoloji uzmanı olarak mesleki çalışmalarına devam etmektedir.